Mobbing i dyskryminacja są często mylnie postrzegane jako te same zjawiska. Jedyne co je łączy to to, że są naganne i niedopuszczalne, a jednak występują w każdym środowisku pracy. Zarówno w przypadku mobbingu jak i dyskryminacji pracownik powinien walczyć o swoje prawa, przede wszystkim o prawo do odszkodowania.
Mobbing
Nie sprecyzowany został jeszcze wykaz naruszeń kwalifikowanych jako mobbing.
Mobbing polega na uporczywym i długotrwałym nękaniu, prześladowaniu bądź zastraszaniu współpracownika lub podwładnego, stosując tym samym przemoc psychiczną. Skutkiem ośmieszania i eliminowania u osób mobbingowanych jest niechęć do pracy, niska samoocena, odizolowanie od otoczenia, a w konsekwencji depresja.
Nierzadko zdarza się, że mobbing przybiera formę biernego zachowania, czyli takiego, które w normalnych okoliczność wymuszałoby aktywność.
Działania, które według orzecznictwa sądu nie są mobbingiem to:
– jednorazowy akt przemocy,
– krytyka przełożonego w uzasadnionych sytuacjach,
– konflikt pomiędzy podwładnym, a przełożonym,
– wykorzystywanie wiedzy, umiejętności i fachowości pracownika,
– niegrzeczne zachowanie pracodawcy,
– wewnętrzne poczucie dyskomfortu w miejscu pracy,
– zła organizacja pracy.
Dyskryminacja
Dyskryminacja to zjawisko nierównego traktowania podwładnego lub współpracownika, którego podłożem jest posiadanie pewnej określonej cechy np. rasa, wyznawana religia, rodzaj zatrudnienia, wykształcenie. Występuje często jako pojedynczy incydent bez określonego celu. Przybiera także formę – ze względu na płeć – molestowania seksualnego.
Dyskryminacja bezpośrednia
Występuje w sytuacji, gdy pracownik traktowany jest mniej korzystnie niż jego współpracownik na podobnym stanowisku ze względu na określoną cechę – np. wiek.
Przykład dyskryminacji bezpośredniej:
Pracodawca kieruje na szkolenie tylko młodych pracowników z działu
Dyskryminacja pośrednia
Występuje w sytuacji, gdy pewne kryterium powoduje, że pracownik lub grupa pracowników znajduje się w gorszej sytuacji od innych na podobnym stanowisku ze względu na to właśnie kryterium – np. osoby samotnie wychowujące dzieci.
Przykład dyskryminacji pośredniej:
Pracodawca umożliwia matce samotnie wychowującej dzieci elastyczne godziny pracy, a samotnemu ojcu nie.
Czym się różnią mobbing i dyskryminacja?
– na etapie rekrutacji brak ochrony przed mobbingiem, przed dyskryminacją jest,
– mobbing to celowe działania, przy dyskryminacji motywacja nie ma znaczenia,
– mobbing jest długotrwały, dyskryminacja może być jednorazowa,
– mobbing musi być w sądzie udowodniony przez ofiarę mobbingu, nierówne traktowanie pracownika musi udowodnić pracodawca,
– mobbing nie odnosi się do cechy prawnie chronionej, przy dyskryminacji gorsze traktowanie ma związek z przymiotem pracownika.
KLG Kancelaria Prawna pomaga spółkom w zwalczaniu mobbingu i dyskryminacji na różnych płaszczyznach oraz zapoznaje ze skutecznymi metodami, które minimalizują ryzyko występowania niepożądanych zachowań w miejscach pracy.
Radcy prawni naszej Kancelarii prowadzą szkolenia dla pracowników i kadry menadżerskiej, których celem jest zapoznanie z najważniejszymi aspektami prawa w sytuacjach, w których dochodzi do zjawiska mobbingu i/lub dyskryminacji.
Chcesz zapoznać się z ofertą szkoleń w zakresie mobbingu i dyskryminacji? Wejdź na stronę www.klgkancelaria.pl, napisz: klg@klgkancelaria.pl lub zadzwoń 32 307 00 45, 503 529 831
Szkolenia prowadzimy zarówno stacjonarnie w siedzibie organizatora, jak i zdalnie na dedykowanej platformie dla szkoleń.