Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest według mnie jedną z popularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Dynamiczny rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw, czy uproszczone procedury rejestracji sprzyjają wzrostowi liczby spółek z o.o.
Bardziej kreatywni właściciele spółek, stawiając na rozwój swojego biznesu, wyznaczają nowe cele, np. wejście na giełdę papierów wartościowych. Kiedy widzę, że konstrukcja spółki z o.o. przestaje być adekwatna do realizacji zamierzeń, podpowiadam zmianę formy prowadzenia działalności.
Każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zmienić formę prawną i przekształcić się w spółkę akcyjną. Proces ten jest jednak złożony i towarzyszy mu szereg formalności prawnych oraz obowiązków wymagających szczególnej analizy i wnikliwości. Proces ten z pozoru wygląda niepozornie, ale wymaga niezwykłej staranności i przewidywalności.
4 etapy przekształcenia:
Etap I nazywany menadżerskim obejmuje sporządzenie planu przekształcenia:
– projekt uchwały w tej sprawie, (warto przy tej okazji od razu podjąć decyzję o wyborze podmiotu, który będzie prowadził rejestr akcjonariuszy),
– projekt statutu i wycenę majątku przekształcanej spółki,
– sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia.
Etap II tzw. właścicielski
– dwukrotne zawiadomienie wspólników o zamiarze przekształcenia spółki,
– podjęcie uchwały o przekształceniu,
– powołanie członków zarządu i rady nadzorczej spółki akcyjnej,
– uchwalenie statutu i złożenie oświadczeń o uczestnictwie w nowej spółce,
Etap III rejestracja – dokonanie wpisu spółki akcyjnej do KRS
Rejestracji dokonuje się elektronicznie za pośrednictwem systemu PRS.
Po poprawnym złożeniu wniosku sąd wykreśla starą spółkę i automatycznie w jej miejsce rejestruje nową. Z dniem przekształcenia spółce przysługują wszystkie prawa i obowiązki. Spółka akcyjna pozostaje podmiotem ze wszelkimi ulgami, koncesjami i zezwoleniami, jakie przysługiwały sp. z o.o.
Etap IV – zgłoszenie do rejestru akcjonariuszy
W spółce akcyjnej wg nowego prawa obowiązkowa jest dematerializacja akcji, która wymaga rejestracji w rejestrze akcjonariuszy. Wspólnicy winni pamiętać o tym już na początku procesu przekształcenia wybierając właściwy podmiot i zawierając z nim umowę na prowadzenie rejestru.
KLG Kancelaria Prawna z Gliwic zajmuje się przekształceniami wszelkiego rodzaju spółek prawa handlowego.
Nasi prawnicy pomogą Państwu, wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenie i wiedzę prawną.
Spółki rozważające zmianę formy prawnej, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:
klg@klgkancelaria.pl, tel. 32 307 00 45, 503 529 831