25 września br. zaczną obowiązywać nowe nowe przepisy ustawy o ochronie sygnalistów. Dlatego przedsiębiorcy, na których prawo nakłada dodatkowe obowiązki muszą już działać. Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników – (stan na 1 stycznia lub 1 lipca danego roku) oraz ci, dla których pracę zarobkową wykonuje 50 osób zobligowani zostali do przygotowania i stosowania procedury do dokonywania wewnętrznych zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w zakładzie pracy.
Ustawa wyłącza jednak całkowicie z obowiązku ustalenia procedury zgłoszeń wewnętrznych jednostki organizacyjne gmin i powiatów liczących mniej niż 10 tys. mieszkańców.
Zadaniem pracodawców będzie ustalenie treści procedury po konsultacjach ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem pracowników, jeżeli w spółce nie działa żadna organizacja związkowa. Ustawa przewiduje minimalny czas trwania konsultacji, który wynosi 5 dni. Rozmowy ze związkami nie mogą jednak trwać dłużej niż 10 dni.
Procedura winna określać zasady dokonywania zgłoszeń i podejmowania działań następczych.
W procedurze należy określić przede wszystkim:
– bezstronną osobę lub jednostkę upoważnioną do przyjmowania zgłoszeń oraz podejmowania działań następczych;
– sposoby dokonywania zgłoszeń przez sygnalistę oraz informacji na temat możliwości dokonywania zgłoszeń bezpośrednio do Rzecznika Praw Obywatelskich;
– konieczność potwierdzenia sygnaliście przyjęcia zgłoszenia wewnętrznego;
– tryb postępowania z informacjami o naruszeniu prawa zgłoszonymi anonimowo;
– rejestru zgłoszeń wewnętrznych;
– informacje o terminach dot. udzielenia sygnaliście informacji zwrotnej.
Ustalając procedurę przestrzegam przed stosowaniem zapisów, które mogłyby być uznane za formę utrudniania dokonywania zgłoszeń lub działań odwetowych.
Procedurę należy opracować tak, aby zapewnić całkowitą ochronę informacjom objętym zgłoszeniem, na których podstawie możliwe jest zidentyfikowanie tożsamości sygnalisty, osoby której zgłoszenie dotyczy lub osoby, która została wskazana w zgłoszeniu.
Nadmienić należy, że dane osobowe sygnalisty mogą zostać ujawnione jedynie po uzyskaniu na to jego zgody.
Na pracodawcy ciąży także powinność podania do wiadomości przedmiotu procedury wszystkim pracownikom i osobom wykonującym pracę na rzecz podmiotu prowadzającego ten dokument. Procedura zgłoszeń wewnętrznych wchodzi w życie w danej organizacji po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Warto pamiętać, iż z treścią procedury należy zaznajomić także przyszłych pracowników, ubiegającym się o pracę, każdorazowo wraz z rozpoczęciem rekrutacji lub negocjacji poprzedzających podpisanie umowy o pracę.
Każdy pracodawca musi mieć świadomość, że postępowanie wbrew ustawie, a więc nie ustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych stanowi wykroczenie prawa i podlega karze grzywny, a uniemożliwianie i utrudnianie dokonania zgłoszeń jest kwalifikowane jako przestępstwo.
KLG Kancelaria Prawna daje gwarancję należytego, zgodnego z prawem i dopasowanego do potrzeb danej organizacji opracowania treści procedury zgłoszeń wewnętrznych.
Pracodawco, nie zwlekaj – czasu jest niewiele – tylko do 25 września!. Zadzwoń do nas już dziś tel. 32 307 00 45 , 503 529 831 lub napisz wiadomość: klg@klgkancelaria.pl