O umowach w biznesie pisałam już nie raz na moim blogu. I to nie tylko z uwagi na fakt, iż KLG Kancelaria prawna realizuje projekt BEZPIECZNE UMOWY W BIZNESIE, ale przede wszystkich dlatego, iż dla mnie jako dla radcy prawnego wspomagającego przedsiębiorców w ich bieżącej działalności jest to sprawa najwyższej wagi.
Promuję, aby przedsiębiorcy posługiwali się umowami, które zapewnią im efektywną współpracę z kontrahentami oraz bezpieczeństwo i kontrolę na każdym etapie działalności. Jednak nie każda umowa spełnia ten cel, bowiem wzory ściągnięte z internetu nie zawsze należycie zabezpieczają interesy kontrahentów. Czasem trudno podpisać się pod taką umową, a niejednokrotnie stwarzają one dodatkowo wiele problemów, których na początku współpracy nie widać. Nie każdy biznes jest jednakowy. Dlatego polecam przygotowanie umowy uwzględniającej specyfikę biznesu oraz wzajemne zapewnienia i obietnice stron.
Najważniejsze zapisy w umowach biznesowych
W każdej umowie – nie tylko tej zawieranej w obrocie gospodarczym powinny znaleźć się przede wszystkim zapisy, bez których trudno byłoby w ogóle rozpatrywać określoną relację jako umowę.
Zawierając umowę, polecam zwrócić uwagę przede wszystkim na:
– ważność umowy – umowa ważna to czynność prawna stron, które mają zdolność do czynności prawnych;
– precyzyjne określenie stron przystępujących do zawarcia umowy wraz z przedstawicielami każdej ze stron;
– precyzyjne określenie wspólnych przedsięwzięć oraz oczekiwań;
– uzgodnienie dokładnych terminów – konkretnych dat;
– wskazanie warunków płatności – wysokości wynagrodzenia, terminów płatności;
– zastrzeżenie praw i tajemnicy przedsiębiorstwa – w zależności od zakresu współpracy;
– uregulowanie sposobu wykorzystania cudzych utworów chronionych prawem autorskim za zgodą, bądź w drodze udzielonej licencji;
– określenie sposobu udzielanej gwarancji, okresu gwarancji oraz jej warunków;
– kary umowne za nienależyte wykonanie zobowiązań lub ich niewykonanie oraz odsetki na wypadek opóźnień w płatnościach;
– termin zakończenia współpracy, biorąc pod uwagę możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy i określenie warunków;
– klauzule RODO.
Umowę można wzbogacić o dodatkowe zapisy ustalone podczas negocjacji, pamiętając o jej podstawowych elementach, bez których umowa nie zagwarantuje każdej ze stron bezpieczeństwa transakcji.
Korzyści z zawierania umów w biznesie
Umowy zabezpieczają transakcję, nadają profesjonalny charakter prowadzonej działalności przedsiębiorcy, świadczą o dojrzałości biznesowej oraz pozwalają unikać sposobów czy nieporozumień w przyszłości. Należy pamiętać, iż umowa to nie tylko ta sporządzona na piśmie. Przepisy prawa dopuszczają zawieranie umów w formie ustnej.
Umowy stanowią filar stabilności transakcji, potwierdzają wiarygodność partnerską i gwarantują skuteczność w realizacji przedsięwzięć.
Moja dewiza to przygotowanie takich umów, aby były jak wizytówka firmy – unikalna, dawała rozpoznawalność i zabezpieczała interesy, w szczególności płatności.
KLG Kancelaria prawna w ramach projektu BEZPIECZNE UMOWY W BIZNESIE doradza przedsiębiorcom, właścicielom firm i spółek oraz organizacjom takim jak stowarzyszenia czy fundacje w redagowaniu, opiniowaniu czy analizowaniu wszelkiego rodzaju umów, aby zagwarantować bezpieczeństwo podczas rozwijania ich biznesu.
Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia w doradztwie prawnym w biznesie, zyskacie Państwo pewność, że zawierane przez spółkę umowy będą bezpieczne.
Powierzcie nam swój biznes!
Zapraszamy do współpracy: tel. 32 307 00 45, 503 529 831, e-mail: klg@klgkancelaria.pl