Spadkobiercy, niezależnie od sposobu w jaki otrzymali spadek po zmarłej osobie muszą być świadomi obowiązku dopełnienia wszelkich formalności po stwierdzeniu nabycia jego praw.
Mam tu na myśli kwestie podatkowe.
Proszę pamiętać:
Obowiązek osobistego złożenia deklaracji dotyczy każdego spadkobiercę z mocy prawa, niezależnie od tego czy notariusz lub sąd poinformowali już właściwy organ podatkowy o fakcie nabycia spadku.
Kto jest zwolniony z zapłaty podatku?
Obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym stosownego zeznania lub zawiadomienia podatkowego powstaje w przypadku, gdy spadek został nabyty w drodze dziedziczenia ustawowego lub testamentowego oraz gdy spadkobierca go przyjmuje.
Osoby z kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy, czyli małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha zwolnieni są z zapłaty podatku.
Zgłoszenia nabycia spadku do urzędu skarbowego należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku, a w wypadku sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od zarejestrowania tego aktu.
Gdzie i jak zgłosić spadek?
Co do zasady zeznanie podatkowe o nabyciu praw majątkowych składa się we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym. Właściwość miejscową ustala się np. w sprawach dotyczących nieruchomości (mieszkania, domu) według miejsca jej położenia. Jeżeli spadek obejmuje kilka nieruchomości położonych na terenie całego kraju – deklarację składa się w urzędzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Spadkobierców mogą napotkać także kłopoty z wyznaczeniem właściwego organu podatkowego, gdy do masy spadkowej wchodzi szereg różnych składników majątkowych. Dlatego podpowiem, nie róbcie tego samodzielnie.
Ustawodawca przewidział dwa rodzaje zeznań podatkowych związanych z dziedziczeniem w zależności od stopnia pokrewieństwa. Są to druki SD-3 i SD-Z2.
Druk SD-Z2
Zenanie podatkowe na druku SD-Z2 składają w terminie 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub od zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia niżej wymienione osoby z grona rodziny:
– małżonek zmarłego
– zstępni – dzieci, wnuki i prawnuki,
– wstępni – rodzice, dziadkowie i pradziadkowie,
– pasierbi, macocha i ojczym oraz rodzeństwo spadkodawcy
W tej grupie nie znajdą się: teście, zięć i synowa
Druk SD-3
Spadkobiercy spoza rodziny lub ci, którzy nie mają prawa do zwolnienia z uwagi na niezłożenie deklaracji SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy, zobligowani są do złożenia w terminie 1 miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego deklaracji na druku SD-3. Zwłoka spowoduje naliczanie odsetek od zaległego podatku, a czasami także kary finansowych z tego tytułu dlatego nie zwlekajcie z poinformowaniem organu podatkowego.
Pomoc prawną w zakresie nabycia spadku oraz wsparcie merytoryczne w przygotowaniu wszelkich formalności po jego stwierdzeniu otrzymacie Państwo kontaktując się z radcami prawnymi i adwokatami naszej Kancelarii.
Zapraszamy do współpracy.
tel.: 32 307 00 45, 503 529 831
mail: klg@klgkancelaria.pl