Inwestowanie w spółce jest ważnym krokiem dla jej dalszego rozwoju. Nowatorstwo, postęp, zaangażowanie kierownictwa czy lokowanie kapitału przez właścicieli, sprzyjają osiąganiu coraz to wyższej pozycji na rynku konkurencji. Zakup nieruchomości może stanowić podstawę wzrostu gospodarczego spółki i zwiększenie aktywów biznesu.
Jak przygotować się do zakupu nieruchomości?
Pomagając od ponad 15 lat przedsiębiorcom wiem, że nabywanie przez spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nieruchomości to decyzje zaplanowane i przemyślane. Przed transakcją analizuję z właścicielami spółek położenie przyszłych inwestycji, potrzeby spółek czy cele, dla których rozważają ich zakup. Zwracam uwagę na to, czy lokalizacja spełnia wymogi prawne i regulacje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Podpowiadam jak zabezpieczyć się na wypadek niepowodzenia.
W pierwszej kolejności należy sprawdzić zapisy w umowie spółki i dodatkowe wymogi prawne, aby po transakcji nie okazało się, że konsekwencją nieprawidłowych działań jest np. odpowiedzialność odszkodowawcza członków zarządu.
Poniżej kilka ważnych etapów przed przystąpieniem do zawarcia umowy nabycia nieruchomości:
– określenie budżetu na zakup,
– przeprowadzenie due diligence
– uzyskanie wszelkich informacji o nieruchomości i przygotowanie dokumentów zakupu,
– wybór pełnomocnika, który będzie reprezentował spółkę podczas transakcji,
– ustalenie rozliczenia transakcji i innych warunków umowy,
Kto decyduje o nabyciu nieruchomości w spółce?
Nabywanie nieruchomości w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością obwarowane jest ograniczeniami wynikającymi z kodeksu spółek handlowych lub z samej umowy spółki. Zarząd spółki posiada kompetencje do tego typu czynności, niemniej jednak zgody na zakup w formie uchwały udziela zgromadzenie wspólników. Takie rozwiązanie ma na celu ochronę interesów spółki i wspólników.
Jakie korzyści dla spółki po zakupie nieruchomości?
Nabywając nieruchomości spółka z o.o. korzysta z ulg podatkowych, inwestuje środki finansowe, wykorzystuje nieruchomości do celów biznesowych i niejednokrotnie wzmacnia swój wizerunek na zewnątrz.
KLG Kancelaria Prawna Katarzyna Lebiedowicz-Grzanka doradza spółkom polskim i międzynarodowym w sprawach prawnych dotyczących prowadzenia biznesu w Polsce, przy zabezpieczeniu interesów w kontraktach inwestycyjnych i bieżącej działalności.
Chętnie pomożemy w przygotowaniu dokumentów przed zakupem nieruchomości przez spółkę. Jesteśmy dla Państwa – obsługa prawna również w języku angielskim – tel. 32 307 00 45, 503 529 831, mail: biuro@klgkancelaria.pl, klg@klgkancelaria.pl, www.klgkancelaria.pl