Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która weszła już w życie, umożliwia osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom wykup zabudowanych gruntów, które do tej pory były w ich użytkowaniu wieczystym.
Przypomnę, że chodzi o nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste przed dniem 31 grudnia 1997 r.
Na złożenie wniosku o przekształcenie będzie tylko 12 miesięcy, tj. do 31 sierpnia 2024 r. Po tym terminie właściciel gruntu będzie miał prawo odmówić sprzedaży.
Nowelizacja ta wprowadza także zmianę dotyczącą podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Warto więc zapoznać się z nową regulacją, która jest szczególnie ważna dla pierwszych właścicieli wymarzonego lokum.
Czym jest użytkowanie wieczyste?
To prawna forma korzystania z nieruchomości przez określony, bardzo długi czas, budowania na niej lub przenoszenia praw do użytkowania, jednak bez pełnego prawa własności, m.in. do sprzedaży nieruchomości. Użytkownicy wieczyści, bo takim terminem określa się osoby, które zawarły umowę z gminą lub miastem płacą określone opłaty za korzystanie z nieruchomości w postaci czynszu, lub opłaty rocznej. Po wykupie nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym nabywcy przysługuje pełne prawo do własności gruntu, a tym samym kupujący osiąga już kontrolę nad swoim mieniem i nie płaci opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.
Cena za nabycie prawa własności
Cena nabycia gruntów przez użytkowników wieczystych od państwa wynosić będzie:
– 20-krotność sumy będącej iloczynem wartości procentowej stawki rocznej oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej w dniu zawarcia umowy sprzedaży, jeżeli nabywca zdecyduje się na dokonanie jednorazowej zapłaty,
– 25-krotność sumy będącej iloczynem wartości procentowej stawki rocznej oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej w dniu zawarcia umowy sprzedaży, jeżeli nabywca płacić będzie w systemie ratalnym.
Kto skorzysta z „uwłaszczenia”?
Zgodnie z ustawą wykup gruntów możliwy będzie dla wszystkich aktualnych użytkowników wieczystych posiadających ważny tytuł prawny do danej nieruchomości oraz jeżeli upłynął już określony czas od chwili przekazania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, nie krótszy niż 10 lat.
Skorzystają m.in.:
– przedsiębiorcy, właściciele prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą,
– osoby prywatne,
– spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
– mieszkańcy osiedli.
Osoby fizyczne będą mogły wykupić grunty, na których znajduje się ich własne mieszkanie, garaż lub dom. Natomiast przedsiębiorcy nabędą nieruchomość, na której prowadzą swój biznes.
Dokumenty do wykupu
Jak wspomniałam wyżej, prawo wykupu będą mieli tylko i wyłącznie użytkownicy wieczyści posiadający ważną umowę o użytkowanie wieczyste, zawierającą zapisy o dacie rozpoczęcia i zakończenia użytkowania wieczystego oraz wysokości opłat.
Przywileje
Zgodnie z obowiązującym prawem możliwe będzie ubieganie się o ustawową bonifikatę od opłaty przekształceniowej użytkowania wieczystego w wysokości nawet 99%. Ten przywilej dotyczyć będzie jedynie pewną grupę tzw. wrażliwą społecznie.
Pozostali użytkownicy wieczyści uiszczą opłatę jednorazową za przekształcenie gruntu na swoją własność z bonifikatą w wysokości:
– 60% gdy opłata będzie dokonana w roku, w którym nastąpi przekształcenie,
– 50% gdy opłata będzie dokonana w 2 roku po przekształceniu,
– 40% gdy opłata będzie dokonana w 3 roku po przekształceniu,
– 30% gdy opłata będzie dokonana w 4 roku po przekształceniu,
– 20% gdy opłata będzie dokonana w 5 roku po przekształceniu,
– 10% gdy opłata będzie dokonana w 6 roku po przekształceniu.
Zachęcam do korzystania z usług i pomocy prawnej KLG Kancelarii prawnej przy wypełnianiu i składaniu wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.
Jesteśmy dla Państwa: tel. 32 307 00 45, 503 529 831, mail: klg@klgkancelaria.pl