Ugoda jest najszybszym i najlepszym sposobem na pojednanie zwaśnionych stron i zakończenie sporu pomiędzy nimi. Pozwala także uniknąć długotrwałych, pełnych negatywnych emocji i kosztownych postępowań sądowych. Ugoda nie oznacza nowego stosunku prawnego pomiędzy stronami, a jedynie stanowi narzędzie do zmiany warunków już istniejącego. Niestety ugoda wciąż nie jest na tyle popularna, aby strony próbowały pojednać się poza salą sądową odkładając na bok uprzedzenia, a szukając kompromisu i wzajemnych ustępstw.
Forma ugody
Kwestie prawne ugody zostały szczegółowo sformułowane w kodeksie cywilnym.
Ugodę można zawrzeć przed sądem oraz poza nim – (ugoda sądowa i pozasądowa). Obie ugody różnią się od siebie skutkami i formą.
Ugodę sądową musi orzec sąd. Zastępuje ona poniekąd orzeczenie sądu i stanowi tzw. tytuł egzekucyjny – co oznacza, że w przypadku nie spełnienia postanowień ugody można wszcząć egzekucję komorniczą i doprowadzić do wyegzekwowania świadczenia, np. zapłaty od strony zobowiązanej. Istotnym warunkiem ugody przed sądem jest jej podpisanie przez obie strony i wciągnięcie do protokołu. Ważna ugoda – to ugoda zgodna z prawem i nie łamiąca zasad współżycia społecznego. Zawierając ugodę sądową podczas trwającego postępowania sądowego, należy wycofać powództwo, ale bez zrzekania się roszczenia.
Ugodę pozasądową, czyli cywilnoprawną zawiera się zarówno w trakcie procesu, jak i przed jego rozpoczęciem. Strony dowolnie ustalają treść ugody, pamiętając o zachowaniu wzajemnych ustępstw i przepisów stosowanych do oświadczeń woli. Niewątpliwie słabą stroną ugody pozasądowej jest to, że nie stanowi tytułu egzekucyjnego i w przypadku uchylania się przez stronę zobligowaną od spełnienia jej postanowień, zmuszeni będziemy wytoczyć jej nowe powództwo, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłużeniem czasu na zwrot naszych należności.
Najważniejsze elementy ugody pozasądowej
- Data i miejsce zawarcia ugody.
- Strony ugody – którymi mogą być zarówno osoby fizyczne jak i prawne, a także przedsiębiorca i konsument. W przypadku osób fizycznych konieczne będzie podanie takich danych, jak: imię, nazwisko, adres, numer ewidencyjny dokumentów tożsamości (dowód, osobisty, paszport, ważna legitymacja studencka), opcjonalnie PESEL.
- Przedmiot porozumienia oraz opis sporu – postanowienia ugodowe powinny zostać opisane wyczerpująco. Ważne jest, by obie strony poczyniły ustępstwa.
- Inne postanowienia fakultatywne – przykładem może być oświadczenie o tym, że strony nie roszczą wobec siebie żadnych pretensji, zastrzeżenie formy co do zmiany ugody itp.
- Podpisy stron ugody pozasądowej.
Kiedy zawarcie ugody nie jest możliwe?
Umowę można zawrzeć tylko wtedy, gdy strona ma pełną swobodę dysponowania swoimi prawami. Nie zawrzemy umowy np. w przypadku sporu dotyczącego ubezpieczeń społecznych lub w przypadku stwierdzenia nieważności małżeństwa, gdyż kwestia dysponowania prawami leży po stronie instytucji państwowych.
Czy można rozwiązać ugodę?
Na każdym etapie wzajemnych rozmów ugodę można rozwiązać, o ile każda ze stron wyrazi taką wolę. Jeżeli rozwiązanie nastąpi przed decyzją o umorzeniu postępowania, stosunek prawny w takim wypadu powróci do stanu spornego. W takim wypadku sąd będzie zobowiązany do rozwikłania istoty sporu.
Jak postąpić w przypadku niewywiązywania się z postanowień ugody przez stronę?
Jak pisałam wyżej w zależności o tego, czy zawarta została ugoda sądowa, czy pozasądowa, albo wszczyna się egzekucję komorniczą, albo odrębnym postępowaniem próbuje wyegzekwować postanowienia ugody na drodze sądowej.
Zawierając umowę ugody należy zadbać o to, aby chroniła nasze interesy oraz pozwoliła uniknąć błędów i nieporozumień w przyszłości. Niezbędna może okazać się pomoc prawna KLG Kancelarii Prawnej z Gliwic, której skutecznie udziela nasz zespół radców prawnych. Jeśli szukasz sposobu na pozasądowe rozwiązanie sporu, nie wiesz jak skonstruować treść ugody lub szukasz pełnomocnika? napisz do nas: biuro@klgkancelaria.pl, klg@klgkancelaria.pl lub zadzwoń 32 307 00 45, 503 529 831
O naszym doświadczeniu przeczytasz na stronie: www.klgkancelaria.pl