Odkrycie Internetu jako źródła wiedzy i przyjemności jest przełomowym w dziejach ludzkości momentem. Serwisy społecznościowe zdominowały rynek i obecnie zajmują czołową pozycję w rankingach stron w necie. Większość z nas, szczególnie ludzi młodych „serfujących” z łatwością i pełną swobodą po wirtualnych stronach całą dobę, nie zdaje sobie sprawy z ogromu zagrożeń w sieci.
O tym, jak łatwo i nieświadomie naruszyć prawa innych – publikując ich wizerunek możecie Państwo przeczytać poniżej.
Co to takiego ten wizerunek?
Wizerunek to szczególne, oddzielne i niezależne dobro człowieka. Stanowi cechę, która przypisana jest tylko jednej osobie. Kodeks cywilny chroni wizerunek przed niekontrolowanym rozpowszechnianiem, ale także przed jakimkolwiek innym naruszeniem, ponieważ nawet dozwolone wykorzystywanie wizerunku może powodować szkodę. Proszę pamiętać, że wizerunek osoby fizycznej jest także daną osobową i podlega rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE o ochronie danych – RODO.
Czy musisz mieć zgodę na utrwalenie i publikację wizerunku?
Przepisy zabraniają rozpowszechniania wizerunku bez zgody, a nie jego utrwalania! Umieszczanie zdjęć osób, które nie wyraziły na to zgody wiąże się z możliwością powstania odpowiedzialności za naruszenie prawa do ochrony wizerunku. Zgodę na publikację wizerunku najbezpieczniej wyrazić na piśmie, ale forma ustna też jest akceptowalna. W przypadku nieprawidłowego wykorzystania wizerunku, naruszającego nasze dobro osobiste, zawsze mamy prawo zgodę cofnąć lub odwołać. Osoby powszechnie znane, osoby zarabiające na pozowaniu czy pełniące funkcje publiczne fotografowane podczas swojej pracy nie mogą zaprotestować przeciwko opublikowaniu ich wizerunku.
Bezprawne rozpowszechnianie wizerunku
Znajdując swoje zdjęcie np. na facebooku wcale nie musisz od razu wypowiadać wojny osobie, która je tam umieściła. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki związane z jego użyciem sprawdź, czy osoba publikująca działa bezprawnie tzn. niezgodnie z zasadami współżycia społecznego i przepisami.
Jeżeli rzeczywiście twój wizerunek użyto bezprawnie, zacznij gromadzić dowody. Wielokrotnie pomagam osobom prywatnym wzywając do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych i zaniechania dalszych naruszeń. Najczęściej od razu niestosowne materiały znikają z sieci.
Czego można domagać się od osoby publikującej nasz wizerunek?
Im skala naruszenia jest większa, tym domagać się można więcej, m.in.:
– przeprosin adekwatnych do wagi naruszenia;
– zadośćuczynienia – określonej kwoty pieniędzy;
-odszkodowania, które pokryje szkodę związaną z naruszeniem wizerunku;
– zapłaty na konkretny cel charytatywny, który sami wyznaczymy.
Czy iść do sądu?
Jeżeli krzywdy związane z naruszeniem prawa do wizerunku nie są duże, lepiej zaczekać ze złożeniem pozwu do sądu i zawrzeć ugodę, o ile druga strona wyrazi taką wolę. Jest to zdecydowanie dojrzalsze rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czasu, stresu i dodatkowych pieniędzy.
Jestem radcą prawnym. Pomagam rozwiązywać problemy prawne związane z naruszaniem wizerunku w Internecie. Chcesz zawrzeć ugodę? skierować wezwanie do osoby, która opublikowała twój wizerunek z sieci? dochodzić odszkodowania za wyrządzone krzywdy? Skorzystaj z mojego doświadczenia.
Napisz do nas: klg@klgkancelaria.pl lub zadzwoń 32 307 00 45, 503 529 831.